October 25th Cyclocross Nationals Results

RESULTS – 2014 CANADIAN CYCLOCROSS CHAMPIONSHIPS (WINNIPEG, MB)
Elite Women
1. PENDREL, Catharine (Kamloops, BC) Luna Pro Team 41:24
2. ROCHETTE, Maghalie (St-Jerome, QC) Luna Pro Team 41:45 0’21”
3. WALTER, Sandra (Coquitlam, BC) LIV Canada 42:11 0’47”
4. ELLIOTT, Natasha (Gatineau, QC) Cycle-Smart Elite Team 42:28 1’04”
5. SCHAPPERT, Anna (Winnipeg, MB) Dark Red Racing 43:30 2’06”

Elite Men
1. GARRIGAN, Mike (Brooklyn, NY) 58:37
2. KABUSH, Geoff (N. Vancouver, BC) Scott-3Rox Racing 58:39 0’02”
3. VAN DEN HAM, Michael (Edmonton, AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 58:44 0’07”
4. SCHOOLER, Aaron (Edmonton, AB) Focus CX Team 59:35 0’58”
5. MCNEELY, Evan (Kingston, ON) Norco Factory Team 59:50 1’13”

U23 Men
1. VANDALE, Danick (Winnipeg, MB) Team Manitoba 46:10
2. ELLIOTT, William (Barrie, ON) Team NCCH p/b DEC Express 46:10 0’00”
3. PRENDERGAST, Christopher (Winnipeg, MB) Team H&R Block 46:26 0’16”
4. GERMAINE, Sean (Edmonton, AB) Juventus CC 47:02 0’52”
5. WIEBE, Jason (Morden, MB) Team Manitoba 47:10 1’00”
Junior Women
1. TRAXLER, Anna Gabrielle (Calgary, AB) Team Alberta 46:28
2. YOUNG, Natalie (Winnipeg, MB) Devo Manitoba 51:29 5’01”

Junior Men
1. EVANS, Oliver (Winnipeg, MB) Team Manitoba 38:27
2. DISERA, Quinton (Barrie, ON) CSAJCC p/b Norco & LG 38:41 0’14”
3. BOERSMA, Willem (Portage La Prarie, MB) Cycle-Smart 38:57 0’30”
4. MULCAHY, Liam (Brooklin, ON) CCAJCC p/b Norco & LG 38:58 0’31”
5. RITTER, Stefan (Edmonton, AB) Team Alberta 39:46 1’19”

Master Women
1. HEISE, Alana (Calgary, AB) Terrascape Racing 47:05
2. DONALDSON, Shawna (Calgary, AB) Synergy Racing 47:36 0’31”
3. JACKMAN, Michelle (Calgary, AB) Terrascape Racing 48:32 1’27”
4. ROBBINS, Sarah (Saskatoon, SK) Cycledelia 49:59 2’54”
5. KOFMAN, Lori (Toronto, ON) Erace Cancer Cycling P/B La Bicicletta50:20 3’15”

Master Men 30-39
1. VAN DEN HAM, Douglas (Ottawa, ON) Nine2Fivepro.Com Cycling Team 47:44
2. KERR, Brad (Regina, SK) Regina CC 48:41 0’57”
3. ENNS, Daniel (Winnipeg, MB) Dark Red Racing 48:47 1’03”
4. BAKKE, Erik (Calgary, AB) Deadgoat Racing 49:00 1’16”
5. PETERS, John (Winnipeg, MB) Dark Red Racing 49:05 1’21”

Master Men 40-49
1. WELBOURN, Bob (N. Vancouver, BC) Glotman Simpson 47:06
2. AULD, Ian (Calgary, AB) Soul Sportif 47:19 0’13”
3. SUTTON, Andre (Edmonton, AB) Hardcore Bikes 47:33 0’27”
4. MARSHALL, Tim (Toronto, ON) Morning Glory CC 48:07 1’01”
5. B. OSTIGUY, Charles (Lac-Beauport, QC) Genetik Sports 48:18 1’12”
Master Men 50+
1. LAWRENCE, Peter (Calgary, AB) Soul Sportif 40:49
2. SAUNDERS, Blair (Newark, DE) Sportif Coaching Group/BPB 41:23 0’34”
3. GARVIN, Ed (Calgary, AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 41:42 0’53”
4. BERGMAN, Bob (Toronto, ON) Canadian Cycling Magazine 41:54 1’05”
5. ORANGE, Robert (Chelsea, QC) Ride With Rendall 42:58 2’09”

Upcoming Events
  1. Manitoba Cycling Association Inc. Annual General Meeting

    November 20 @ 7:00 pm - 9:00 pm